Zielony korytarz miasta

Samorządowcy wraz z przedstawicielami środowiska naukowego i ekspertami dyskutowali 23 i 24 marca w Opocznie na temat koncepcji funkcjonalnego połączenia rzek Drzewiczki i Wąglanki oraz ich dolin z przestrzenią publiczną Opoczna.

Jak przywrócić miastu płynące przez nie rzeki? Temu zagadnieniu poświęcone były towarzyszące dyskusjom dwudniowe warsztaty w Miejskim Domu Kultury w Opocznie, w trakcie których dzielono się pomysłami na poprawę jakości wód w obu rzekach i wykorzystania ich potencjału przyrodniczego dla rozwoju miasta. Wiele czasu poświecono również tematom związanym z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym.

Część modułów miała charakter otwarty i odbywała się z udziałem mieszkańców, a także zainteresowanych środowisk i stowarzyszeń działających na terenie powiatu opoczyńskiego. Uczestnicy podkreślali, że w dobie zmian klimatycznych i niekorzystnych zamian hydrologicznych konieczne są działania na poziomie samorządu, których celem jest ochrona i przywrócenie naturalnego charakteru rzek. Tworzenie wokół nich terenów zalewowych, przywrócenie dzikich przyrodniczo brzegów sprzyja zatrzymywaniu wód w rzekach na okresy, kiedy wody brakuje. Otwieranie dolin rzek, odtwarzanie ich meandrów, oprócz spowalniania odpływu wód powierzchniowych, zmniejsza zagrożenie powodziami i podtopieniami na terenach zurbanizowanych.

Dlaczego warto chronić potencjał przyrodniczy Opoczna? Doktor Zbigniew Kaczkowski z Uniwersytetu Łódzkiego odpowiadając na to pytanie podkreślał, że bój toczy się o nasze zdrowie, a natura i kontakt z nią to najtańszy i najprostszy lek na wiele problemów zdrowotnych w popandemicznych czasach.

Coraz częściej jednym z ważniejszych wyznaczników świadczących o atrakcyjności aglomeracji, oprócz gospodarczej efektywności, są jej walory środowiskowe, takie jak duża liczba terenów zielonych i rekreacyjnych. Z tego punktu widzenia Opoczno dysponuje ogromnym potencjałem rozwojowym, a koncepcja renaturyzacji Drzewiczki i Wąglanki może stać się impulsem dla dalszej transformacji miasta. Tym działaniom sprzyja również Komisja Europejska, która w coraz większym stopniu stawia na ochronę walorów przyrodniczych, dedykując na ten cel szeroki strumień unijnych funduszy, o czym mówiła dr Iwona Wagner z Uniwersytetu Łódzkiego.

Na początku marca w Opocznie przeprowadzony został sondaż na temat sposobu zagospodarowania doliny rzecznej w mieście. Prawie 65 procent respondentów opowiedziało się w nim za naturalnym zagospodarowaniem doliny rzecznej i zmiany jej w zielony korytarz miasta.