Podsumowanie kampanii #SZANUJENIEHEJTUJE

Tegoroczna edycja projektu #SZANUJENIEHEJTUJE dobiegła końca. 2 grudnia w Łodzi odbył się finałowy spektakl, w którym miałem przyjemność uczestniczyć. 

Innowacyjna forma kampanii opracowana przez zespół z UMWŁ – Departamentu Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego wraz z Teatrem Komedii Impro w Łodzi znalazła pozytywny odzew wśród młodzieży, pedagogów oraz opiekunów.

Cztery miejsca – Łowicz, Łask, Opoczno i Łódź zebrały blisko 1000 osób na widowni, a spektakle  wzbudziły wiele emocji wśród zgromadzonej młodzieży. Improwizowane historie opowiedziane przez aktorów podczas każdego wystąpienia były odmienne, to publiczność nadawała im ostatecznego kształtu. Kluczowym aspektem był hejt i jego niekiedy tragiczne w skutkach konsekwencje.

Młodzież po występie chętnie brała udział w dyskusji, wyrażała swoje wątpliwości, co do zjawiska hejtu oraz kierowała pytania do obecnych na sali ekspertów ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi. Specjaliści udzielali informacji na temat profilaktyki, edukowania i radzenia sobie z hejtem.

W wirtualnym świecie coraz częściej dochodzi do nękania i przemocy będącej przejawem mowy nienawiści, dlatego też Województwo Łódzkie wychodzi temu naprzeciw starając się uświadamiać i przeciwdziałać temu zjawisku.

Poczucie anonimowości w sieci nasila agresywne zachowania jednak pamiętajmy, że nie pozostając bierni na widok treści wypełnionych znamionami hejtu możemy wspólnymi siłami zapobiec szerzeniu się cyberprzemocy, dlatego REAGUJMY! ZGŁASZAJMY! SZANUJMY! NIE HEJTUJMY!

Jeśli spotkaliście się z hejtem, potrzebujecie o tym porozmawiać, a nie macie z kim – dzwońcie na numery wsparcia!

800 121 212 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 080 222 – całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

800 100 100 – Telefon Wsparcia dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci